Чиновники віддекларувалися, настав час простих громадян?

Чиновники віддекларувалися, настав час простих громадян?


Реформа е-декларування була надихаючою. Проте в нинішніх реаліях вона обернулася на декорацію. Мовляв, усе чесно, чиновники звітують про свої статки! Та жодного випадку, коли б високопосадовця притягли до відповідальності, ми не знаємо. Невже справді усі вони змогли чесно придбати розкішні маєтки та шикарні авта, відкрити багатомільйонні рахунки в банках?


Після першої хвилі електронного декларування, яке стало просто легалізацією статків, багато хто говорив, що в майбутньому корупціонерів ретельніше перевірятимуть і притягатимуть до відповідальності. Вірити в це складно й нині.


За інформацією голови НАЗК Наталії Корчак, наразі база декларантів розширена до 1,5 млн осіб. Тоді як у департаменті, на який покладена перевірка е-декларацій, працює лише 56 службовців! Але навіть у такому складі вже можна було перевірити бодай перших осіб держави, народних депутатів, ключових чиновників! Для цього є можливості. Але поки ми не бачимо жодних результатів.


Нагадаємо, що перша хвиля електронного декларування завершилася 31 жовтня 2016 року. Нині вже фінішує друга хвиля... Здається, весь цей захід і був задуманий саме так, аби у величезній кількості декларацій зміст реформи просто загубити. А головних корупціонерів — приховати. До того ж, увагу суспільства неабияк відволікла війна, яка впродовж останнього часу точилася між НАЗК та Мінюстом: спершу міністерство не могло узгодити порядок перевірки декларацій, а нині намагається перезавантажити саме Нацагентство.


Звісно, що до відомства Корчак є чимало запитань, проте НАЗК — це не самостійна автономна структура. Орган підконтрольний та відповідальний перед Верховною Радою і підзвітний Кабінету міністрів. То до чого ця гра? Незабаром ми про все дізнаємося.


Тим часом уряд оголосив своїм пріоритетним завданням розробку законопроекту про загальне декларування доходів і витрат. До кінця року документ мають спільно підготувати Мінфін, Фіскальна служба, Нацбанк, НАЗК, НАБУ та Мінсоцполітики. Майбутній законопроект повинен передбачати податковий контроль із використанням непрямих методів на відповідність доходів і витрат громадян.


До речі, це не перша спроба запровадити загальне декларування в Україні. Нагадаємо, ще 2012 року тодішній глава Державної податкової служби (потім Міндоходів) Олександр Клименко говорив про те, що така ініціатива за умови правильної реалізації може стати ефективним методом боротьби з корупцією і нелегальними доходами. Натомість для громадян вона обернеться суцільним позитивом (наприклад, детінізація зарплат). Також Клименко зауважував, мовляв, податкова служба технічно готова до обробки і якісного аналізу відповідної інформації. Наприкінці 2014 року до цієї ідеї повернувся прем’єр Арсеній Яценюк. А нині естафету підхопив уряд Гройсмана...


Насправді цікаво, як технічно можна здійснити загальне декларування, враховуючи нинішні складнощі з заповненням е-декларацій? Не менш важливе питання, хто перевірятиме доходи і витрати українців? Можливо, буде створений ще один антикорупційний орган? Також цікаво, як працювати вибірка? Бо ж очевидно, що мільйони українців просто неможливо перевіряти щороку. І найголовніше питання: чи не стане загальне декларування елементом тиску на суспільство?


Микола БИКОВ


"Вечірні Вісті"


Джерело статті: “http://politinform.net/world/chinovniki-viddeklaruvalisya-nastav-chas-prostix-gromadyan/”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя